Jeszcze 6 lat temu praktycznie wiedza o tej chorobie ograniczała się do kilku lakonicznych  artykułów i kilku wypowiedzi lekarzy.

Dzięki Narodowemu Programowi Chorób Rzadkich my chorzy dostaliśmy szansę wyjścia z ,,cienia”. Duża w tym zasługa lekarzy klinicystów, którzy Bardzo Aktywnie włączyli się wraz ze zdeterminowanymi chorymi i ich rodzinami w walkę o możliwość objęcia nas leczeniem. 

Ogromna zasługa jest również ze strony Firmy Pfizer, która uruchomiła charytatywny program lekowy dla większości zdiagnozowanych chorych oraz współuczestniczyła w programie rozwoju diagnostyki. Dzięki tym programom przez 5,5 roku zdiagnozowano ok. 100 chorych i przebadano kilka razy tyle członków rodzin pod kątem obciążeń genetycznych ATTR. Było to przełomem w kwestii dostępu do w/w spraw i zapewne uratowało co najmniej kilkunastu chorych.

Założenie Stowarzyszenia Rodzin z Amyloidozą TTR, współpraca z wieloma organizacjami pacjenckimi oraz ogromne wsparcie ze strony Krajowego Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich ORPHAN doprowadziło do wpisania w lipcu 2024 roku leku Tafamidis na listę leków refundowanych. 

Wszystkie te działania tak dużej grupy ludzi oraz szereg publikacji, opracowań specjalistycznych i akcja informacyjna Stowarzyszenia pozwoliły na poszerzenie wiedzy na temat choroby, ale również działań poprawiających komfort życia chorych i ich rodzin.

W 2022 roku wydawnictwo VIA MEDICA pod redakcją Krzysztofa Jamroziaka i Bartosza Puły wydało ważną publikację ,,Diagnostyka i Leczenie Amyloidozy“.

W opracowaniu zebrano kompendium wiedzy na temat wszystkich typów Amyloidoz.

Czołowi lekarze klinicyści zajmujący się badaniami, diagnostyką i leczeniem Amyloidoz przekazali to co wiemy na dzień dzisiejszy.

Udostępniamy Państwu wybrane rozdziały dotyczące Amyloidozy TTR przekazując jednocześnie Ogromne podziękowania dla Lekarzy i Autorów tekstów.

Publikacja jest dostępna, można ją zamówić i kupić.

Polecamy również publikacje medyczne dla lekarzy i pacjentów na stronie internetowej – Polska Sieć Amyloidozy – naszego partnera i współpracownika. 

Zbigniew Pawłowski 
prezes Stowarzyszenia Rodzin z Amyloidozą TTR 

Scroll to Top