37 lat temu, 5 listopada 1985 roku, kardiochirurg Zbigniew Religa przeprowadził pierwszy w Polsce udany zabieg przeszczepienia serca. Operacja była przełomem w polskiej medycynie. Od tego czasu nastąpił dynamiczny okres rozwoju kardiologii i kardiochirurgii w Polsce. Dogoniliśmy świat w tej dziedzinie medycyny. Polscy lekarze dołączyli do Ligii Najlepszych. Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce (średnio ponad 100 000 rocznie).

Dzięki rozwojowi nowoczesnej diagnostyki, kardiochirurgii, dostępowi do lekarstw i terapii oraz dzięki wzrastającej świadomości polaków o konieczność troski o ten jakże ważny organ – jest szansa na obniżenie tej wysokiej śmiertelności. Lecz postęp w medycynie nie zawsze idzie w parze z troską o pacjenta. Najnowsze metody diagnostyczne „odnajdują” nowe niesklasyfikowane choroby, zwłaszcza choroby rzadkie.

Jedną z takich Rzadkich Chorób która odnalazła się w Polsce jest Amyloidoza TTR. Choroba zdradliwa i bardzo ekspansywna. Uszkadza mięsień sercowy, układ nerwowy, atakuje różne organy…doprowadza do zgonu.

My chorzy na Amyloidozę TTR w tym szczególnym Światowym Dniu Serca – Wołamy i Prosimy wszystkich w gestii których jest decyzja …Ratujcie Też Nasze Serca.

Daliście nam nadzieję – rzecz w chorobie najważniejszą! 

Dajcie nam dostęp do leków a nasze serca i serca naszych rodzin, bliskich, znajomych będą Wam wdzięczne na zawsze.


„Czasem się wielkie Serca leczą …maleńką rzeczą”. Jan Sztaudynger 

Scroll to Top